Ekşi Maya (Sadece Un Ve Su İle) tarifi ve malzeme listesi! Ekşi Maya (Sadece Un Ve Su İle) nasıl yapılır?

Ekşi Maya (Sadece Un Ve Su İle) tarifi için nasıl yapıldığına dair rehber ve gerekli malzemeler için hazırladığımız yazıda, Ekşi Maya (Sadece Un Ve Su İle) nasıl yapılır? Ekşi Maya (Sadece Un Ve Su İle) tarifi ve Ekşi Maya (Sadece Un Ve Su İle) malzemeleri konusunda bilgi alabilirsiniz. Bereket Sayfası  tarafından onlarca yemek tarifleri bir çok kaynaktan edinilmektedir. Ekşi Maya (Sadece Un Ve Su İle) tarifi BereketSayfasi.com’dan öğrenilir.

Ekşi Maya (Sadece Un Ve Su İle) Tarifi İçin Malzemeler

  • 25 gr tam buğday unu
  • 20-25 gr arası kıvamı cıvık hamur olacak su

Ekşi Maya (Sadece Un Ve Su İle) Tarifi Yapılışı

Bu tarifi yazıp yazmamak konusunda çok tereddüt ettim ama sonunda birilerine belki faydası olur diye yazmak istedim. Neden tereddüt ettin derseniz. Bu ekşi maya işiyle uğraşanlar bilir çocuk büyütmek gibi birşeydir. İnanın eğitim dışında onlarca videoda izledim ve en sonunda her izlediğim ve okuduğum yazı ve videolardan kendime yarayan birşeyler aldım. Ekşi maya ekmek yaptıkça gelişen tam bir sabır işi. Aynı şekilde ekşi mayada bu şekilde. Benim defalarca mayam öldü ve yeniden yapmak zorunda kaldım. Mantık basit.
1. Gün

  1. Cam bir kaba 2 yemek kaşığı tam buğday unu 1, 5 yemek kaşığı su ile yapışkan hafif sıvı bir karışımı tahta kaşıkla karıştırın ve üzerine tülbent veya peçete kapatıp kenara alın.
  2. Hep aynı yerde olsun
  3. 2. Gün.Aynı miktarları tekrar ekleyip karıştırıp kenara alın.
  4. 3. Gün.Biraz kokusu çıkmaya başlıyor. Yine aynı miktarları ekleyip karıştırıp kenara alın
  5. 4. Gün.Artık bu günden sonra miktarına dikkat etmeniz gerekecek. Eğer bu besleme sırasında çok un kullanmak istemiyorsanız bu günden itibaren oluşan mayanın üstünden yarısını dökün. Örneğin 50 gram maya kaldıysa üzerine 25 gr un 25 gr su ekleyip karıştırın kenara kaldırın. Yani mantık kavanozda ne kadar mayanız varsa o kadar edecek kadar su ve unla hergün aynı zamanlarda beslemeniz gerek. Bu böyle 7-10 gün arası sürüyor. Resimdeki benim mayamın 10. Günü normal yine beslemesini yapmıştım. Akşam bir geldim mayam 2 hatta 3 katına çıkmış ve kenarlar baloncuk dolmuş işte bu güzel haber mayanız artık hazır ☺️ Bundan sonra bu mayayla ekmek yapabilir. İçinden bir miktar ayırıp besleyerek çoğaltabilirsiz. Benim eski mayalarımın ölmesinin en büyük sebebi ben 10. Güne gelene kadar mayayı üst kısmından atmayıp bütün mayayı beslemeye çalışıyordum ama demekki un ve suyum çok mayayı beslemeye yetmiyormuş bunu anladım. O yüzden ilk günler dediğim gibi fazla mayayı atmaktan çekinmeyin. Hergün ekmek yapmayacaksanız mayanız olduktan sonra dolaba koyun. Haftada 1 kere filan besleyin biraz oda ısısında bekletin tekrar dolaba kaldırın. Çok fazla birikirse yakınlarınıza dağıtın kendinize bir parça ayırıp beslemeye devam edin. Bu gerçekten bir aşk pes etmeyin sizi mutlaka mutlu edecektir☺️


Kaynak: Nefisyemektarifleri

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir