Probiyotik Yoğurt Yapımı tarifi ve malzeme listesi! Probiyotik Yoğurt Yapımı nasıl yapılır?

Probiyotik Yoğurt Yapımı tarifi için nasıl yapıldığına dair rehber ve gerekli malzemeler için hazırladığımız yazıda, Probiyotik Yoğurt Yapımı nasıl yapılır? Probiyotik Yoğurt Yapımı tarifi ve Probiyotik Yoğurt Yapımı malzemeleri konusunda bilgi alabilirsiniz. Bereket Sayfası  tarafından onlarca yemek tarifleri bir çok kaynaktan edinilmektedir. Probiyotik Yoğurt Yapımı tarifi BereketSayfasi.com’dan öğrenilir.

Probiyotik Yoğurt Yapımı Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 litre pastorize süt veya günlük süt
  • 1 paket probiyotik yoğurt mayası

Probiyotik Yoğurt Yapımı Tarifi Yapılışı

  1. Sütü tencereye alıp 15-20 dk fokurdayana kadar kaynatalım. Kaynayan sütü 45 dereceye gelene kadar bekleyelim.
  2. Dereceniz yok ise serçe parmağınızı sütün içine birkaç saniye bekletin yanmıyorsa eğer mayalama işlemine geçebiliriz.
  3. Mayalama sıcaklığındaki sütten yarım çay bardağı süt ayırarak mayayı içerisine döküp iyice karıştırıp 15-20 dk bekleyelim özleşmesi için.
  4. Aktif hale gelen çay bardağındaki mayalı sütü tencerenin içerisine dökerek iyice karıştıralım.
  5. Tencerenin kapağını kapatıp bir beze saralım. Isısını kaybetmeyecek şekilde 7-8 saat dinlendirelim. Ben kalariferin üzerine koyuyorum.:)
  6. Süresini doldurdukdan sonra yoğurdumuzu 1 gün de buzdolabında bekletelim. Sonra afiyetle yiyelim. 🙂

NOT : Sütün miktarını arttırabilirsiniz. 1 paket maya 3 kilo süte kadar mayalanabiliyor. Probiyotik maya kullandığımız için yoğurt yapımı uzun sürüyor. En sağlıklısı budur.Emaye tencere yoğurdu daha güzel yapıyor. İsterseniz cam kavanozlara veya çelik tencerede de yapabilirsiniz. AFİYET OLSUN BEBİŞLERE ????


Kaynak: Nefisyemektarifleri
Tags:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir