Fıstık Ezmesi tarifi ve malzeme listesi! Fıstık Ezmesi nasıl yapılır?

Fıstık Ezmesi tarifi için nasıl yapıldığına dair rehber ve gerekli malzemeler için hazırladığımız yazıda, Fıstık Ezmesi nasıl yapılır? Fıstık Ezmesi tarifi ve Fıstık Ezmesi malzemeleri konusunda bilgi alabilirsiniz. Bereket Sayfası  tarafından onlarca yemek tarifleri bir çok kaynaktan edinilmektedir. Fıstık Ezmesi tarifi BereketSayfasi.com’dan öğrenilir.

Fıstık Ezmesi Tarifi İçin Malzemeler

  • 500 gr yer fıstığı
  • 1 çorba kaşığı bal
  • 1 çay kaşığı tarçın (isteğe bağlı)

Fıstık Ezmesi Tarifi Yapılışı

  1. Fıstıkların kabuklarını ayıklayıp bir tavada sadece fıstıklar iyice ısınana kadar kavurun. Bu sayede fıstıkları çekerken sıcağı ile kendi yağının çıkması daha kolay olacak.
  2. Fıstıkları robotta çekmeye başlayın. ara ara robotu dinlendirerek toplamda 20-25 dakika çektiğinizde istenilen kıvama geliyor.(bu aşamada 1 tatlı kaşığı zeytinyağı da ekleyebilirsiniz )
  3. En son eğer isterseniz de bir kaşık bal ve az tarçını da ekleyip birkaç tur karıştırdıktan sonra artık fıstık ezmeniz yemeye hazır.

Not: Fıstık ezmenizi dilerseniz sade olarak da yapabilirsiniz. Ayrıca belirtmek isterim protein ve lif açısından zengindir yüksek oranda doymamış yağ yani sağlıklı yağ içerir. Bu yüzden sporcular ve çocuklar için, diyet yapanlar için tatlı krizlerine kontrol altına alabilmeleri adına oldukça kıymetli bir besin. Hurmanın arasına sürüp sade bir Türk kahvesi ile de nefis oluyor.


Kaynak: Nefisyemektarifleri

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir